تبلیغات
دعا. حدیث .مطلب دینی
196
چرا نمی تونم نماز شب بخوانم ؟؟؟
توسط یك بنده خدا نوشته شده در رابطه با مطالب كه حال انسان رو جا می آرن , مطالب عجیب , که در یکشنبه 4 مهر 1389 ارسال شده

از اونجایی که خواندگان وبلاگ از پست قبلی در باره نماز شب استقبال کردند تصمیم گرفتیم که مطالب بیشتری رو درباره نماز شب و خواص آن بزاریم . انشاالله امید است که همه شما به خواص نماز شب پی ببرید .در ضمن پست بعدی در مورد آقای بحجت هست پرونده ای پر از مطالب جذاب درباره طی الارض .چشم برزخی و دستو عمل ها .... التماس دعا

............................................................................................................................

آنهایی كه اهل مطالعه و یا شركت در جلسات مذهبی هستند، همواره خوانده و یا شنیده‌اند كه شب زنده ‌داری و راز و نیاز با آفریدگار بی‌همتا، نشأت و حلاوتی پایدار دارد. امّا بسیاری از آنها نیز این توفیق معنوی را نیافته و یا كمتر یافته‌اند. راستی علّت این محرومیّت بزرگ در چیست؟

علامه طهرانی کیفیت نماز شب خواندن مرحوم سید هاشم حداد را که متخذ از مرحوم آقای قاضی بوده است، چنین نقل می کند: «ایشان اول غروب پس از نماز مغرب، مقدار مختصری شام می خوردند و بعد از نماز عشا می خوابیدند - بعد از ساعتی بیدار شده و پس از وضو، چند رکعت نماز با صدای خوش و آهنگ دلنشین قرآن از سوره ای طویل می خواندند، بعد به حالت تفکر رو به قبله نشسته و بعد می خوابیدند - دوباره بیدار شده و چند رکعت دیگر به همین منوال می خواندند

ممكن نیست كه سیه دلِ روز، شب زنده‌ دار سحر باشد.
ممكن نیست كه تبهكار روز، پارسای شب باشد.
ما بندگان غفلت زده و اسیر هواهای شیطانی، از نشأت شب زنده‌‌داری و حلاوت سِحر انگیز تلاوت قرآن در نیمه‌های شب، تنها نامی شنیده‌ایم و بس. ما در آغاز هیچ شبی، شاید در این اندیشه نبوده‌ایم كه مقدّماتی را فراهم نماییم تا در نیمه‌های شب، از بستر خود جدا شده، و دست نیازی بسوی تو دراز كنیم. و به همین خاطر، هرگز آن حلاوت رؤیایی را نچشیده و آن نشأت معنوی را درك نكرده‌ایم.
ای پروردگار مهربان! ما آن حدیث قدسی را شنیده‌ایم كه به موسی بن عمران، خطاب فرمودی كه: «ای پسر عمران! دروغ می‌گوید كسی كه می‌پندارد مرا دوست دارد، و آنگاه كه تاریكی شب همه جا را فرا می‌گیرد، می‌خوابد و مرا از یاد می‌برد. آیا هر دوست و دلداده‌ای در پی خلوت با محبوب خود نیست».
باری نماز شب، و شب زنده‌ داری در برابر حضرت حق، توفیقى می‌‏خواهد كه آنرا هم باید از خدا طلبید.

گاهى گناهان و دروغهایی كه در روز از زبانمان جاری می‌شود، سبب محرومیتمان از نماز شب می‌گردد و شیرینى عبادت و نیایش، را در دل شب از انسان می‌گیرد.

 


مردى نزد على امیر مؤ منان (ع) آمد و عرض كرد، من از نماز شب محروم شدم، على (ع) فرمود: «انت رجل قد قیدتك ذنوبك».
تو كسى هستى كه گناهانت تو را به بند كشیده است.

در حدیث دیگرى از امام صادق (ع) مى‌خوانیم:
«ان الرجل لیكذب الكذبة و یحرم بها صلوة اللیل فاذا حرم بها صلوة اللیل حرم بها الرزق».
انسان گاهى دروغ مى‌گوید و سبب محرومیتش از نماز شب مى‌شود، هنگامیكه از نماز شب محروم شد، از روزى و مواهب مادى و معنوى نیز محروم مى‌شود.

  توسّل به اهل بیت (علیهم السلام)
برای اینكه سحر خیزان بتوانند از مبدا فیض بیشتر و بهتر بهره بگیرند به دستور حضرت حقّ باید خاندان رسالت را واسطه قرار دهند كه فرموده است: «وَابْتَغو اِلیهِ الوَسیلةِ»
و از طرفی عبادت عابدان مقبول حضرت باری تعالی نمی‌گردد. مگر با داشتن ولایت و محبّت خاندان رسالت كه در زیارت «جامعه كبیره» می‌خوانیم: «بِمُوالاتِكُم تُقْبَلُ الطّاعةُ المُفتَرِضَه».
به سبب ولایت و دوستی شما اعمال واجب و مستحب مقبول درگاه احدیّت می‌گردد.

امام صادق (ع) فرمودند: هنگامیكه خواستی به نماز شب بایستی بگو: بار خدایا من به وسیله پیامبرت كه نبی رحمت است و به وساطت خاندان پیامبر، رو به سوی تو می‌آورم و آنان را پیشاپیش حوائجم مقّدم می‌دارم. خداوندا مرا به حرمت آن پاكان آبرومند در دنیا و آخرت، از مقرّبین درگاهات قرار بده.
بار پروردگارا، به عظمت آنان بر من ترحّم فرما، و به احترام آنان عذابم مفرما، و به سبب آنان هدایتم كن و گمراهم نفرما، و به بركت آنان رزقم داده و محرومم مگردان، و حوایج دنیا و آخرتم را برآور، چه آنكه تو بر هر چیز توانایی و به چیز دانا.

تنبلی و وسوسه شیطان برای نماز شب
رسول خدا (ص) فرمود: «اِسْتَعینُوا بِطَعامِ السَّحُرِ عَلی صِیامِ النَّهارِ وِ بِالْقَیْلُولَةِ عَلی قِیامِ اللَّیْلِ، وَ ما نامَ اللَّیْلَ كُلَّهُ اَحَدٌ اِلاّ بالَ الشَّیْطانُ فی اُذُنَیْهِ وَ جاءَ یَوْمَ الْقِیامَة ِمُفْلِساً وَ ما مِنْ اَحَدٍ اِلاّ وَ لَهُ مَلَكٌ یُوقِظُهُ مِنْ نَوْمِهِ كُلَّ لَیْلَهٍ مَرَّتَیْنِ یَقُولُ یا عَبْدَاللهِ! اُقْعُدْ مُتََذَكِّراً رَبَّكَ، فَفِی الثّالِثَهِ اِنْ لَمْ یَنْتَبِه یَبُولُ الشَّیْطانُ فی اُذُنِهِ».
با غذا خوردن در سحر برای روزه گرفتن نیرو بگیرید و با خواب قیلوله (در روز) برای نماز شب یاری بجویید؛ هیچ كس تمام شب را نمی‌خوابد (و برای نماز شب بر نمی‌خیزد) مگر اینكه شیطان او را وسوسه كرده است و كسی كه در شب برای نماز برنخیزد، روز قیامت، فقیر محشور می‌شود و هیچ كسی نیست مگر اینكه فرشته‌ای دارد كه در هر شب‌، دو بار او را بیدار می‌كند و می‌گوید: ای بنده خدا! برای نماز و یاد پروردگارت برخیز، و اگر در دفعه سوم بیدار نشود، شیطان در گوشش بول می‌كند شیطان او را فریب می‌دهد و از فیض بزرگ و ثواب نماز محروم می‌سازد).

در مفاتیح الجنان آمده است كه: ابن ابى جمهور از رسول خدا (ص) نقل كرده كه آن حضرت روزى به اصحاب خود فرمود كه هرگاه كسى خوابیده شیطان بر پشت سر او سه گره مى‌زند، و بر هر گره‌اى گوید علیك لیل طویل فارقد یعنى شب دراز است بخواب، پس هرگاه بیدار شد و ذكر خدا نمود یك گره باز شود و اگر وضوء گرفت گره دیگر گشوده شود و اگر نماز خواند گره دیگر باز شود آنگاه داخل صبح شود با نشاط و پاكیزه نفس وگرنه در حالى صبح مى‌كند كه خبیث النفس است و با كسالت است و این روایت در كتابهاى اهل سنت نیز ذكر شده است.

منابع :(محمد حسین حسینی طهرانی، روح مجرد، تهران، انتشارات حکمت، 1414 ه - ق، چاپ اول، ص 493) تبیان

http://www.namazeshab.ir

 


  نویسنده : یك بنده خدا        نظرات    ادامه مطلب را دنبال کنید
قرآن امام حسین (ع) گناه کیفیت نماز شب بهشت binameh.com مجمع البحرین ج1 ص431 راه کاری برای درمان خود ارضایی نماز خداوند عاشورا آیت الله بهجت بهجت ترک خود ارضایی نماز شب چگونگی خلاص شدن از دام شهوت حاجت بحارالانوار دعا حضور قلب غیبت سوره قصص داستان های شگفت قبر امام زمان بهشتیان ثواب ویژگی های بهشت آیت الله بحجت پاداش کار خیر امام علی خود ارضایی گناه کبیره چشم ر.ک: المیزان ج14 حضرت ابوالفضل (ع) گناه چشم علامه طباطبایی امام رضا (ع) امام علی (ع) وعده خداوند روزه کربلا شیطان درمان خود ارضایی نامحرم استمناء امام زمان (عج) زیارت عاشورا قیامت