تبلیغات
دعا. حدیث .مطلب دینی
199
عروج از خاک تا افلاک (اهمیت نماز)
توسط یك بنده خدا نوشته شده در رابطه با مطالب كه حال انسان رو جا می آرن , مطالب عجیب , که در شنبه 17 مهر 1389 ارسال شده

نماز در کلام امام صادق علیه السلام

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا در دین اسلام به نماز اهمیت زیادی داده شده به طوری که در اعمال عبادی٬ بالاتر از نماز چیزی نیست؟  و چرا نماز نخواندن با «کافر شدن» مساوی است؟ ولی نسبت به اعمال عبادی دیگر٬ این سختگیری وجود ندارد؟ پاسخ به این سوال مهم از روایات نورانی امام صادق علیه السلام که درباره نماز٬ بیان فرموده‌اند به دست می آید.

امام صادق(ع):

در کتب پیشینیان روایت شده است که: هرکس با هفتاد دختر در خانه زنا کند، و هفتاد پیغمبر را بکشد و هفتاد کتاب آسمانی را بسوزاند، گناهش کمتر است از کسی که یک روز نمازش را عمداً نخواند.

از حضرت صادق (ع) پرسیده شد: چرا زناکار را کافر نمی نامید در صورتیکه تارک نماز (کسی که نماز نمی خواند) را کافر می خوانید ؟ برهان و دلیل این امر چیست؟ آن حضرت (ع) فرمود: برای اینکه زناکار و امثال او چنین اعمال ناروایی را فقط به خاطر شهوت انجام می دهد، زیرا شهوت بر او دست یافته و اختیارش را سست کرده است، ولی ترک کننده نماز، ترک نماز نمی کند، مگر از روی کوچک شمردن و خفیف داشتن آن .و دلیل این سخن آن است که تو زناکاری را نمی یابی که با زنی نزدیکی کند، مگر اینکه از نزدیکی با آن زن قصد لذت جویی و کامیابی داشته باشد و به این منظور به او میل کرده باشد، ولی هرکس که نماز را از روی قصد ترک می کند، منظورش از ترک آن دست یابی به لذت نیست، پس وقتی لذتی نباشد به ناچار خفیف شمردن نماز واقع گردد، و چون خفیف شمردن واقع شد، کفر واقع گشته است. (1)

و اما اینکه اگر کسی نماز را عمدا تکر کند٬ از نظر اسلام چه جایگاهی دارد؟:

امام صادق(ع): در کتب پیشینیان روایت شده است که: هرکس با هفتاد دختر در خانه زنا کند، و هفتاد پیغمبر را بکشد و هفتاد کتاب آسمانی را بسوزاند، گناهش کمتر است از کسی که یک روز نمازش را عمداً نخواند. (2)

 


امام صادق (ع): مردی از رسول خدا (ص) درخواست نصیحتی کرد. حضرت فرمودند: ای مرد نماز را عمداً ترک نکن، زیرا کسی که از روی عمد نماز را ترک می کند، از ملت اسلام بیرون است. (3)

 

راوی گوید امام صادق (ع) درباره گفتار خدای عزوجل در سوره مائده آیه ۵۵: «هر کس کافر شود بعد از ایمان آوردنش، به تحقیق تمام اعمالش نابود گشته و در آخرت از زیانکاران خواهد بود» فرمودند: منظور از این شخص، ترک کننده نماز است که پس از اقرار به اسلام، با ترک نمودن نماز از آن رو گردانده است. (4)

 

اهمیت نماز کامل و صحیح

خیلی ها هستند که نماز می‌خوانند اما آن را کامل و صحیح به جا نمی‌آورند. مسلما اگر کسی جایگاه و اهمیت نماز را به خوبی بشناسد٬ در انجام آن کوتاهی و سهل انگاری نمی‌کند و پیوسته در صدد است تا این ارتباط را بهتر و کامل تر برقرار کند.

 

امام صادق(ع): چه بسا بر کسی پنجاه سال می گذرد و خداوند از او یک نماز هم نمی پذیرد. به خاطر اینکه نمازش را اشتباه خوانده و آن را درست و کامل به جای نیاورده است. (5)

 

امام صادق (ع): نخستین عملی که در قیامت از بنده بازخواست می شود، نماز است. اگر پذیرته شد، نوبت به اعمال دیگر می رسد. و اگر قبول نشد، کارهای دیگرش هم رد می شود. (6)

 

مردی از امام صادق (ع) پرسید: بزرگترین عملی که باعث می شود بندگان به پروردگار خود نزدیک شوند چیست؟ فرمودند: پس از شناسایی و معرفت نسبت به امام معصوم (ع)، چیزی را با فضیلت تر از نماز نمی شناسم. آیا نمی بینی که در سوره مرسم، آیه ۳۱ آمده که : بنده نیکوکار خدا، حضرت مسیح (ع) فرموده: «خداوند مرا وصیت و سفارش فرموده به نماز خواندن و زکات دادن تا زنده ام». (7)

 

امام صادق (ع): برای نمازگزار سه خصلت است:

۱- آنگاه که به نماز ایستاد، الطاف توجهات الهی مانند هدیه ها از طرف آسمانها بر وی ریخته می شود.

۲- فرستگان الهی صدا می کنند: ای نمازگزار! اگر بدانی که با چه کسی راز و نیاز می کنی، هرگز دوست نخواهی داشت که نمازت به پایان برسد.

۳- فرشتگان الهی او را از زیر قدمش تا اطراف آسمانها احاطه می کنند. بحارالانوار، ج۸۲، ص۲۰۶

 

امام صادق(ع):

چه بسا بر کسی پنجاه سال می گذرد و خداوند از او یک نماز هم نمی پذیرد. به خاطر اینکه نمازش را اشتباه خوانده و آن را درست و کامل به جای نیاورده است.

 

شاخصه‌های نماز کامل و پذیرفته شده

امام صادق (ع) فرمودند : خداوند متعال فرمود :

نماز کسی را می پذیرم که :

۱- در مقابل عظمت من فروتنی کند.

۲- از خواسته های نفسانی به خاطر من خود را دور کند.

۳- روزش را با یاد من به پایان برد.

۴-بر بندگانم بزرگی نفروشد.

۵- به گرسنه غذا دهد.

۶- برهنه را بپوشاند.

۷- به مصیبت دیده مهربانی کند.

۸- غریب را پناه دهد. (8)

مرحوم علامه طباطبایی و آیت الله بهجت از آیه الله قاضی نقل می کنند که می فرمودند: « اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند. »

 

آیه الله قاضی می فرمودند نماز را بازاری نکنید اول وقت به جا بیاورید با خضوع و خشوع. اگر نماز را تحفظ کردید همه چیزتان محفوظ میماند و تسبیح صدیقه کبری سلام الله علیها که از ذکر کبیر به شمار می آید و آیت الکرسی در تعقیب نماز ترک نشود.

 

حضور قلب

درباره راهکارهای کسب حضور قلب در نماز٬ سخن بسیار گفته شده. این بار پای سخنان پرفروغ امام صادق علیه السلام نشسته و اهمیت حضور قلب و راهکارهای آن را از بان ایشان می‌شنویم.

 

امام صادق (ع) : میل و رغبت به پاداش و رحمت الهی و خوف از عظمت و جلال خداوندی یا عقوبت و عذاب الهی، در دل کسی فراهم نمی آید، مگر اینکه بهشت بر او واجب می شود، پس هرگاه نماز به جای می آوری، دل خود را از صمیم آن به جانب خداوند عزوجل متوجه ساز که هیچ بنده مومنی نیست که در نماز و دعایش دل خود را متوجه خداوند عزوجل گرداند (با حضور قلب باشد) مگر اینکه خداوند عزوجل دلهای مؤمنان را به سوی او مایل گرداند و با جلب محبت و دوستی مؤمنان نسبت به او خداوند او را به بهشت عطا فرماید. (4)

امام صادق (ع) فرمودند :

وقتی نماز واجب می خوانی، آنرا در وقت خودش چنان بخوان که گویا دیگر هرگز به نماز موفق نمی شوی.

 

امام صادق (ع): آنگاه که بنده در نمازش تکبیرة الاحرام گوید، خداوند با تمام عظمتش به او روی می آورد و اگر آن بنده از یاد خدا در نمازش غافل شود، خدا هم از او روی گرداند و او را به ملائکه واگذار نماید. (5)

منابع:

1. وسائل الشیعه جلد ۳ صفحه ۱۹

2. سفینة البحار جلد ۲ صفحه ۴۴

3. محجة البیضاء جلد ۱ صفحه ۳۴۰

4. من لایحضرالفقیه جلد ۱ صفحه ۳۱۳

5. اصول وافی، ج ۲، ص ۵۹

6. محجة البیضاء جلد ۱ صفحه ۳۵۰

7. من لایحضرالفقیه جلد ۱ صفحه ۴۶۶

8. بحارالانوار جلد ۸۲ صفحه ۱۹۸

9. وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۵۴

10. چهل داستان و چهل حدیث از امام جعفر صادق (ع) به نقل از ثواب الا عمال : ص ۲۰۵، بحارالا نوار: ج ۴۷، ص ۲، ح ۵.

× پایگاه غدیر

با تشکر از دوست عزیزم : محمد حسین امین


  نویسنده : یك بنده خدا        نظرات    ادامه مطلب را دنبال کنید
نماز شب بهجت ویژگی های بهشت راه کاری برای درمان خود ارضایی درمان خود ارضایی کیفیت نماز شب چشم غیبت کربلا زیارت عاشورا بهشت بحارالانوار ثواب گناه چشم عاشورا چگونگی خلاص شدن از دام شهوت آیت الله بهجت امام علی نماز نامحرم حضرت ابوالفضل (ع) مجمع البحرین ج1 ص431 گناه پاداش کار خیر قرآن استمناء ر.ک: المیزان ج14 امام حسین (ع) قبر بهشتیان علامه طباطبایی وعده خداوند امام رضا (ع) سوره قصص حضور قلب داستان های شگفت گناه کبیره امام علی (ع) binameh.com شیطان خداوند حاجت آیت الله بحجت قیامت دعا روزه امام زمان (عج) ترک خود ارضایی امام زمان خود ارضایی