تبلیغات
دعا. حدیث .مطلب دینی
208
سیر و سلوک واقعی
توسط یك بنده خدا نوشته شده در رابطه با که در یکشنبه 7 آذر 1389 ارسال شده

وقتی از سیر و سلوک سخنی به میان می آید٬ همه گمان می‌کنند٬ ذکری و یا وردی باید بگویند یا عمل متفاوتی انجام دهند تا بتوانند به جایی برسند٬ ولی واقعیت این است که علما و عرفای بزرگ ما٬ از راه شریعت و دین٬ به جایی رسیدند.

انجام واجبات و ترک محرمات به عنوان اولین قدم و انجام مستحبات و تقید به آداب شرعی به عنوان قدم دوم٬ نردبان سلوکی ایشان بوده است.

آیت الله بهجت: « آقا همیشه سفارش می کردند برای احیای شریعت نگذارید سنتها فراموش شود وعرفیات یا بدعتها جای آن را بگیرد.

حجة السلام والمسلمین قدس، یکی از شاگردان آیت الله بهجت می گوید:

« آقا همیشه سفارش می کردند برای احیای شریعت نگذارید سنتها فراموش شود وعرفیات یا بدعتها جای آن را بگیرد.

 

روزی فرمودند:

«مرحوم حاج شیخ مرتضی طالقانی ( ازاستادان اخلاق و علمای بزرگ نجف، که استاد اخلاق آقا نیز بوده است ) همراه با عده ای از علما از جمله آیت الله العظمی خوئی به افطار دعوت بودند، وقتی غذا آماده می شود و همگی سر سفره می نشینند حاج شیخ مرتضی طالقانی می فرماید: نمک در سفره نیست و اقدام به تناول غذا نمی کنند.

 

با اینکه بین مجلس افطاریه تا آشپزخانه بسیار فاصله بوده ( و ظاهراً از خانه ای دیگر غذا می آورده اند ). به هر حال مرحوم طالقانی دست به غذا دراز نمی کند و دیگران حتی آیت الله خوئی نیز به احترام ایشان غذا شروع نمی کنند و طول می کشد تا نمک را بیآورند. بعد از ختم جلسه و هنگام رفتن، آیت الله خوئی خطاب به ایشان می فرماید: حضرت آقا، اگر شما به این اندازه به ظاهر سنت مقید هستید که اگر کمی نمک تناول نکنید غذا نمی خورید، پس در این گونه مجالس کمی نمک با خود همراه داشته باشید تا مردم را منتظر نگذارید.

 

آقای طالقانی فوراً دست به جیب برده و کیسه کوچکی را درآورده و می فرماید: با خودم نمک داشتم ولی می خواستم سنت اسلامی پیاده شود و متروک نباشد.»

 


تهیه و فرآوری: محمد حسین امین گروه حوزه علمیه تبیان


  نویسنده : یك بنده خدا        نظرات    ادامه مطلب را دنبال کنید
بهشت ر.ک: المیزان ج14 نامحرم کیفیت نماز شب شیطان استمناء امام زمان راه کاری برای درمان خود ارضایی امام حسین (ع) قرآن حضور قلب ترک خود ارضایی ویژگی های بهشت چشم کربلا بهجت امام علی binameh.com آیت الله بهجت سوره قصص گناه زیارت عاشورا ثواب قبر آیت الله بحجت وعده خداوند گناه کبیره بهشتیان بحارالانوار مجمع البحرین ج1 ص431 درمان خود ارضایی قیامت خود ارضایی امام زمان (عج) حاجت پاداش کار خیر دعا داستان های شگفت نماز شب عاشورا حضرت ابوالفضل (ع) روزه غیبت چگونگی خلاص شدن از دام شهوت علامه طباطبایی گناه چشم نماز امام رضا (ع) خداوند امام علی (ع)